Web öyle uçsuz bucaksız ki içerisinde on bin belki yüz bin belki de daha fazla bir internet sitesi için yazan insan var. Kişisel bloglar da bunların küçümsenemeyecek kadar büyük bir kısmı. Kişisel blog yazarlarının kullandığı en popüler yazılımları Wordpress ve Blogger oluşturuyor.
Kişisel blog nedir sorusuna en net cevap.
Kişisel Blog

Kişisel blog olan Mugglehane adını Google'a ilk yazdığımda hiçbir arama sonucu yoktu yani Google'da Mugglehane adını kullanan kimse yoktu bu yüzden bu adı kişisel bloğumda kullanmaya karar verdim ve .com'dan sonra en popüler olan alan adı uzantısı .net ile yayınladım.

Genellikle isim soyisim olarak alan adına sahip olan kişisel bloglarda tabii ki sevdiğiniz herhangi bir ismi benim gibi kullanabilirsiniz. Akılda kalıcı bir blog isminin getirileri küçümsenemeyecek kadar fazladır.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel bloglar, yazarlarının duygu ve düşüncelerini paylaştığı kendilerine özgü internet siteleridir.

Kişisel blogda yazara dair çokça ize rastlanabildiği gibi belirli bir konuda bilgi paylaşımları yapan, ürün inceleyen vb. kişisel bloglar da vardır.

Kişisel blog tek yazarlı bloglardır, isteğe bağlı konuk yazar kabul ederler ya da başka bloglara misafirliğe gidebilir yazarları.

Aslında temeli kurumsal bir firmaya bağlı olmayan blogların çoğu kişisel blog kategorisine girmektedir. Burada bahsedilen bir kişisel bloğun en belirleyici özelliği tek yazarlı bir sistem üzerine kurulmuş olması ve yazarından izler taşımasıdır.

Kişisel Blog Ne Değildir?

Kişisel bloglar kağıt ve kalemden oluşan günlükler değildirler.

Adı geçen kişisel kelimesi karışıklığa sebep olmamalı, kişisel blogların okunmak için yazıldığı gerçeğini değiştirmemelidir. Bir kişisel blog yazarı yazdıklarının internette herkese açık yayınlandığını unutmamalıdır. Tabii ki yayın izinleri değiştirilip sadece belirli bir grup ya da kendisi için yazılar üreten insanlar da olabilir ama bu bir kişisel bloğun ne olduğu ya da ne olmadığı kavramını değiştirmez.

Kişisel Bloglarda Ne Tür İçerikler Paylaşılır?

Kişisel bloglarda anılarını, şiirlerini, denemelerini, hikayelerini ve tecrübelerini paylaşan birçok yazar bulunmaktadır.

Kitap yorumları, dizi - film incelemeleri, çizgi roman tavsiyeleri, yemek tarifleri ve gezi notları gibi çok çeşitli konularda yazan blog sahiplerine de rastlanılmaktadır.

Bahsedilen konuları birleştiren, hepsine bir blog içinde yer veren ve günlük hayata dair yazan bloglar da internette yerini almışlardır.

Yazarın yazmak istediği konular, kişisel blogların oluşma amacını belirler denebilir.

En İyi Kişisel Bloglar

Hiç şüphesiz en iyi, en başarılı kişisel blogları düzenli içerik giren yazarlar oluşturmaktadır.

Yazılarında dilin kurallarına mümkün olduğunca uyan, okurlarına bir şeyler katabilen bloglar en kaliteli kişisel bloglar arasında yer almaktadır.

Okura bir şey katmak sadece bilgi vermekle karıştırılmamalıdır. Mesela yazdığınız bir hikaye okurun beğenisini kazanabiliyorsa başarmışsınız demektir.

Kişisel bloğunuzu temsil edecek favicon ve site logosu bir kimliktir aslında ve kişisel blogların hatta tüm blogların dikkat etmesi gereken bir konudur. Mümkün olduğunca profesyonel hazırlanması bilinilirlik ve hatırlanabilirlik gibi konularda yardımcı olacaktır.

Kişisel Blog Teması Nasıl Olmalıdır?

Belirli bir sınır çizmek pek mümkün olmasa bile her bloğun temasının kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik tasarlanması gerekir.

Temada kullanıcı deneyimini artıracak çözümlerin başında içerikleri ilgili olduğu kategori altında göstermek gelmektedir.

Kişisel blog yazarları kullanmak istedikleri temayı seçtikten sonra bir okur gözüyle bloğu inceleyip neye nereden ulaşılır gibi soruların cevaplarını netleştirmelidirler.

Kronolojik sırayla da tüm yayınlara ulaşılabilecek bir alt yapı üzerinde kurulmalıdır kişisel bloglar.

Karmakarışık yazı tipleri yerine gözü yormayan, okunaklı yazı tipleri tercih edilmelidir.

Tema beğenisi ne kadar kişinin kendi zevkine bağlı olsa da her zaman mümkün olduğunca sade veya bir bakışta hangi konunun nerede olduğu anlaşılan temalar tavsiye edilmektedir.

Kişisel Bloglarda SEO

Kişisel bloglar için SEO yapılabilir mi? Elbette her blog için SEO çalışmaları yapılabilir.

Kişisel blogların konusuna göre ayrı ayrı SEO çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Bilgi verici yazılar yazan bloglar arama motoru sonuç sayfasında üst sıralara gelmek için rakip analizlerini doğru yapmaları gerekmektedir.

Hikaye, deneme vb. yazılar paylaşan kişisel bloglar yazılarını kitap yazar gibi değil okunmayı kolaylaştıracak paragraflar şeklinde yazmalıdırlar.

Ayrıca her blog için site içi ve site dışı SEO çalışmalarına önem verilmelidir.

Başlıklar, meta etiketler, kalıcı bağlantılar kontrol edilmeli mümkün olduğunca kullanıcının arama niyetine cevap veren içerikler geliştirilmelidir.

Not: Kimse bir arama motorunun algoritmasını tam olarak bilemez ve üstelik algoritmalar çok sık değişir, bir gün önemli olan şey diğer gün değerini yitirebilir. Ayrıca mevcut dalgalanmalarla yazınız birkaç gün çok iyi bir pozisyondayken bazen kaybolup gidebilir. Odaklanılması gereken nokta arama motoru sonuç sayfalarında görünürlüğünüzü ve ziyaretinizi artıracak çalışmalardır.